Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Świątynia wybudowana w roku 1494 należy do najstarszych w archidiecezji poznańskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Wnętrze świątyni

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na zasuwie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Cudowny Obraz Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Ołtarz w kaplicy św. Anny

 

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj: 86
Wczoraj: 126
Razem: 2.079.869

MIŁOSIERDZIE BOŻE

Powitanie
WITAMY NA NASZEJ STRONIE ☺ SZCZĘŚĆ BOŻE
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Przybyli również darczyńcy, którzy wsparli inicjatywę renowacji krzyża:

 • p. Bolesław Maćkowiak - Prezes Spółki Rolniczej w Sokolnikach Wielkich
 • p. Ewa i Wiesław Włodarczakowie - z Kaźmierza
 • ks. Kanonik Andrzej Grabański - zastępca Dziekana Dekanatu Szamotulskiego
 • ks. Kanonik Zdzisław Potrawiak - proboszcz kaźmierskiej parafii Narodzenia NMP
 • ks.Marian Bański - kapelan Sióstr Urszulanek z Sokolnik Wielkich
 • Siostry Urszulanki S J K - z Sokolnik Wielkich
 • Wiesława Kozłowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sokolnikach Wielkich
 • Paweł Kowzan - Starosta Powiatu Szamotulskiego
 • Wiesław Włodarczak - Wójt Gminy Kaźmierz
 • Sylwia Małachowska - Zgoła - radna i jednocześnie sołtys wsi Komorowo
 • Jerzy Bednarz - sołtys wsi Sokolniki Małe
 • oraz mieszkańcy wsi Sokolniki Wielkie i ich goście.

   Uroczystość poprowadziła młoda mieszkanka Sokolnik Wielkich: Anna Turek, która na wstępie oddała głos sołtysowi wsi p. Remigiuszowi Kaczmarkowi. Sołtys serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości dziękując im za wsparcie duchowe i pomoc materialną w realizacji tego przedsięwzięcia. Tuż po wystąpieniu sołtysa nastąpiła ceremonia ustawienia u stóp krzyża płonącego znicza, wyrazu pamięci o naszych przodkach. Aktu tego dokonała młodziutka Kamilka Ginter. Następnie wystąpił poczet flagowy i wszyscy wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Po hymnie prowadząca poprosiła  panią Ewę Włodarczak przedstawicielkę wszystkich darczyńców o dokonanie odsłonięcia Pamiątkowego Krzyża. Po zakończeniu tego symbolicznego aktu rozpoczęła się część religijna ceremonii. Ksiądz Kanonik Zdzisław Potrawiak wspólnie z księdzem kapelanem Marianem Bańskim celebrowali Nabożeństwo, „ Koronkę do Miłosierdzia Bożego” po czym nastąpiło poświęcenia figury-krzyża. Całą uroczystość oprawili muzycznie panowie Piotr Pospieszny i Waldemar Hermann z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. Na zakończenie tej części uroczystości głos zabrali ks. proboszcz Z. Potrawiak oraz pan A. Skarzyński, którzy w kilku zdaniach podsumowali przebieg uroczystości i podziękowali za tak piękną celebrę. Spotkanie zakończyła cześć artystyczna podczas której Krzysztof Kaczmarek zaprezentował wiersz pt. "Pielgrzym" poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że tu przed Sokolnickim Krzyżem 2 kwietnia br. odbyło się tak jak w całym kraju  wieczorne czuwanie w drugą rocznicę śmierci tego Wielkiego Polaka. Zapoczątkowane ono zostało o godzinie 18.00  Mszą Świętą w kaplicy sióstr Urszulanek odprawionej w intencji Jana Pawła II. Po mszy o godzinie 21.15 mieszkańcy śpiewem, modlitwą w zadumie pod krzyżem uczcili Jego pamięć.

PODZIĘKOWANIA !

Ks. Kanonik Zdzisław Potrawiak, ks. Marian Bański, Siostry Urszulanki S J K z Sokolnik Wielkich, Bolesław  Maćkowiak, Ewa i Wiesław Włodarczak, Barbara i Piotr Nowiccy, Sławomir Kaczmarek, Andrzej Skarzyński, Wiesława  Kozłowska, Sylwia Małachowska-Zgoła, Jerzy Bednarz, Grzegorz Staręga, Grażyna Ławniczak, Toczek Andrzej i Czesława, Lewandowski Piotr i Barbara, Coda Zdzisław, Coda Jolka, Baranek Paulinka, Pawłowski Zbigniew, Konieczka Wiesław, Rój Zdzisław, Ptaszkowski Ireneusz, Grencel Anna, Ginter Kamilka, Patryk i Krzysztof, Turek Anna, Kaczmarek Hanna, Emilka, Miłosz i Krzysztof, Rybak Paweł, Waśkowiak Błażej, Stępień Jakub, Rożynek Mateusz, mieszkańcy wsi Komorowo i Sokolniki Małe, pracownicy Urzędu Gminy w Kaźmierzu , pracownicy GOK i Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu, strażacy z OSP w Sokolnikach Małych firma „Grassland Farms” oraz Policja. 

Pragnę wyrazić najserdeczniejsze podziękowania oraz wyrazy wdzięczności za pomoc przekazaną przez Was w celu odrestaurowania Naszego Krzyża i uświetnienia uroczystości. Ta pomoc, jest dowodem pięknej ludzkiej solidarności w obliczu wspólnie podjętych działań. Środki materialne oraz praca fizyczna nawet ta najdrobniejsza  wykonana na rzecz tejże inicjatywy wydały „wspaniały owoc”. W dniu 15 kwietnia 2007 roku mogliśmy wszyscy razem świętować wspaniałe uwieńczenie pracy. Niech ten Krzyż stojący w Sokolnikach Wielkich od 161 lat kojarzy się na zawsze z religią oraz ze wspaniałą  i chlubną historią tej ziemi a także z dobrze wykonaną „robotą”. Uprzejmie proszę o przekazanie również szczerych wyrazów wdzięczności tym, o których być może zapomniałem , których nie było wśród nas podczas uroczystości a którzy przyczynili się również do tak wspaniałego efektu końcowego.

       Serdecznie Wszystkich pozdrawiam,życzę sukcesów oraz wszelkiej pomyślności.

                           Sołtys R. Kaczmarek - Sołectwo Sokolniki Wielkie

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.