tel.  +48 61 29 18 296

Jerzy Oses

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Katyńsko-Smoleńskiego    Mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęły się obchody przypadającego dziś Narodowego Święta Niepodległości. Po mszy św. krótki program okolicznościowy przedstawili kaźmierscy harcerze. Dzisiejsze święto było też okazją do odsłonięcia i poświęcenia nowego pomnika, upamiętniającego tragiczne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny, mianowicie Mord Katyński z roku 1940 i katastrofę Smoleńską z roku 2010.

Pomnik stanął na terenie przykościelnym, a pomysłodawcą i inicjatorem był nie kto inny jak proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Musiał. Obecny proboszcz to po śp. ks. Wacławie Faustmannie kolejny ksiądz, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna to trzy święte słowa, bez których jako naród nie istniejemy. Pomnik, na który składają się dwa bloki z piaskowca przedstawia; Matkę Bożą Katyńską tulącą do siebie żołnierza z przestrzeloną potylicą i żołnierza, który krzycząc powierza swój los Bogu. Na jednym z bloków widnieją napisy Katyń 1940 i Smoleńsk 2010, a pomiędzy blokami stoją stalowe krzyże. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, a poświęcił go ks. Krzysztof. W uroczystości uczestniczył również wójt gminy Kaźmierz Zenon Gałka, który złożył pod pomnikiem wiązankę kwiatów. Jak zapowiedział ks. proboszcz pomnik ma na celu przypominanie mieszkańcom Kaźmierza historii naszego narodu, o której nie wolno nam zapominać. Podczas uroczystości obecne były także poczty sztandarowe kaźmierskiego gimnazjum, szkoły podstawowej, PSL i jednostek OSP z Gaju Wielkiego, Kaźmierza i Radzyn.

Copyright © 2018, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.

Design by: DiabloDesign.eu