Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Świątynia wybudowana w roku 1494 należy do najstarszych w archidiecezji poznańskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Wnętrze świątyni

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na zasuwie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Cudowny Obraz Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Ołtarz w kaplicy św. Anny

 

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj: 72
Wczoraj: 126
Razem: 2.079.855

MIŁOSIERDZIE BOŻE

Powitanie
WITAMY NA NASZEJ STRONIE ☺ SZCZĘŚĆ BOŻE
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Historia krzyża w Chlewiskach

   Od kiedy przy wjeździe do Chlewisk góruje krzyż, dokładnie nie wiadomo. Najstarsi ludzie urodzeni na początku ubiegłego stulecia powtarzali to, co przekazali im ich rodzice, to jest, że krzyż w Chlewiskach stoi od zawsze. Krzyż jest znakiem Chrystusa, był jednocześnie symbolem chrześcijańskich korzeni narodu polskiego, jak i również formą przeciwstawienia się  nienawidzonemu zaborcy pruskiemu. Zazwyczaj krzyże stawiano w centrum wsi, ale nasz krzyż postawiono na początku, prawdopodobnie dlatego, że znajdowała się przy nim kostnica, postawiona podczas I wojny światowej. Jak ważnym symbolem polskości na naszych terenach był krzyż, niech świadczy o tym fakt, iż w styczniu 1940 r. nasz krzyż został ścięty przez specjalne ekipy niemieckie. Zazwyczaj takie zdarzenia miały miejsce wczesnym świtem lub w nocy, jednak nasz został ścięty w południe i na wozie wywieziony w stronę Kaźmierza. W tym samym czasie został wycięty również krzyż stojący w Kaźmierzu na skrzyżowaniu drogi do Chlewisk. Niestety  tam krzyż już nigdy nie stanął. W Chlewiskach natomiast staraniami mieszkańców wsi postawiono nowy krzyż zaraz po wyzwoleniu, to jest w 1945 r. Krzyż poświęcił ówczesny proboszcz kaźmierski ks. Faustman, który objął parafię w Kaźmierzu po powrocie z niewoli niemieckiej. Ten krzyż niestety uległ zniszczeniu i w 1977 r. zastąpiono go nowym. Aby był trwalszy podmurowano go. Krzyż ten został wykonany ze zdemontowanych drewnianych słupów elektrycznych. Poświęcił go proboszcz Lucjan Ronduda. Oba ostatnie krzyże, to jest z roku 1945 i 1977, wykonał mieszkaniec wsi - stolarz Leon Mazantowicz. W 1988 r. dookoła krzyża postawiono metalowe ogrodzenie. Krzyż jest otoczony krzewami bzu, które w maju pięknie kwitną. Na krzyżu powieszony jest obrazek Matki Boskiej. Mieszkańcy wsi dokładają wszelkich starań, aby to miejsce kultu religijnego naszej wsi wyglądało zawsze godnie, jest jakby wizytówką naszej wsi dla wszystkich przejezdnych. Corocznie koło krzyża odbywają się nabożeństwa majowe oraz święcenie potraw na Wielkanoc. Niestety i ten krzyż już dość poważnie zniszczał, stąd w planach Rady Sołeckiej narodził się pomysł postawienia nowego krzyża, oraz odnowienie przyległej kostnicy. Budynek ten może zmienić swoje przeznaczenie, to jest można urządzić w nim kapliczkę.

   Jak już wiadomo właśnie stanął nowy krzyż w Chlewiskach. Wszystko to dzięki obecnym mieszkańcom wsi, którzy wsparli finansowo inicjatywę Rady Sołeckiej. Nowy krzyż stanął w miejscu starego zniszczonego, dzięki ofiarności mieszkańców Chlewisk i sponsorów. Na wstępie ks. proboszcz wyraził swoje uznanie dla mieszkańców, że podjęli się tego, aby stanął krzyż, który będzie towarzyszył mieszkańcom przez wiele przyszłych pokoleń. Potem pobłogosławił i poświęcił nowy pomnik wiary chrześcijańskiej. Po ceremonii poświęcenia głos zabrały dzieci, które przygotowały na tą okoliczność wiersze o tematyce krzyża. Wiersze, których autorzy chcieli przekazać jak ważne w naszym życiu jest poszanowanie dla krzyża. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nowy krzyż stanął przy wjeździe do Chlewisk podziękował w imieniu swoim i Rady Sołeckiej wsi Chlewiska sołtys Andrzej Marciniak. Wykonawcą krzyża jest p. Wojciech Wojtaś z Kaźmierza, ogrodzenie wokół krzyża wykonał p. Kazimierz Kupś z Kaźmierza. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Kaźmierz dr Wiesław Włodarczak wraz z małżonką Ewą, Przewodniczący Rady Gminy Kaźmierz Grzegorz Reinholz, Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Kaźmierzu Tomasz Augustyn i Andrzej Nowak właściciel Przedsiębiorstwa Rolnego "Agroduet" Sp. z o.o. w Chlewiskach.

Jerzy Oses

Historię krzyża w Chlewiskach przesłał nam p. Adam Maciejczyk dziękujemy

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.