Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Świątynia wybudowana w roku 1494 należy do najstarszych w archidiecezji poznańskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Wnętrze świątyni

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na zasuwie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Cudowny Obraz Matki Boskiej Kaźmierskiej

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Kościół Parafialny w Kaźmierzu

Ołtarz w kaplicy św. Anny

 

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj: 66
Wczoraj: 126
Razem: 2.079.849

MIŁOSIERDZIE BOŻE

Powitanie
WITAMY NA NASZEJ STRONIE ☺ SZCZĘŚĆ BOŻE
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Po zeskanowaniu i powiększeniu można odczytać z niego: „Wyroznie Słowami Trzysta 30f marki odebrołym z Kasy Kościelnej za przybudowanie Wielkiego Ołtarza i wprawienie Nowego obraza z mego Matryału, na co kwit. Za powysza Sume Kwituje Kaźmierz dnia 18 Listopada 1896 I Kszesinski Stolorz”. Fotografia przedstawia oryginał (czarne plamy to uszkodzenia). Z dokumentu wynika, że p. Krzesinski był wykonawcą ołtarza, który powstał w naszym kościele po wyburzeniu w roku 1879 murowanego ołtarza, o czym wspomina w swojej książce ks. Wł. Swoboda. W tamtych czasach gdzie brakowało narzędzi elektrycznych przebudowa kościelnego ołtarza trwała zapewne długie lata.

Oto fragment tekstu z książki ks. Wł. Swobody

„DZIEJE KOŚCIOŁA W KAŹMIERZU”:

„W roku 1828 wymienia się już trzy ołtarze, nie licząc ołtarza św. Anny. Ołtarz wielki był murowany, biało gipsowany, miej­scami wyzłacany, o czterech filarach i dwóch dużych figurach, ozdobnie wykonanych. Późniejsze opisy wspominają o czterech figurach Świętych Pańskich, wielkości dorosłego człowieka, nad którymi znajdowały się cztery mniejsze ozdobne figury. Mensa ołtarza murowana. Na mensie portatyl. W środku ołtarza obraz Najśw. Marii Panny zasuwany. Stopnie ołtarzowe drewniane. W roku 1879 ołtarz ten został z nieznanych powodów zburzony, a na jego miejsce postawiono nowy drewniany, stylu gotyckiego, opierający się bocznymi częściami o ściany kościoła. (Gotyk tyrolski). W środku ołtarza nad tabernakulum umieszczono cudowny obraz Najśw. Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ten, malowany na blasze, przybrany srebrną sukienką, znajdował się w starym, zburzonym ołtarzu”. Prawdopodobnie więc ołtarz, przy którym pracował stolarz o nazwisku Krzesinski to ten na fotografii poniżej. Jednak z uwagi na to, że fotografia pochodzi z roku około 1936/37 możliwe, że wygląd do tego czasu uległ niewielkim zmianom. Nie wiadomo też czy suma na pokwitowaniu to cały koszt remontu, czy też tylko jego cześć. Jedno jest pewne, w górnej części dokumentu widać, że suma była kilka razy zmieniana (kreślona) więc wygląda na to, że ksiądz się jednak targował.

 

Prawdopodobnie więc ołtarz, przy którym pracował stolarz o nazwisku Krzesinski to ten na fotografii poniżej.

 

Oryginał dokumentu postanowiłem przekazać do naszej Publicznej Biblioteki. Kto wie, być może w przyszłości pozwoli on historykom wypełnić pewne luki w historii naszego kościoła.

J.Oses

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.