W dniu 03.02.2008 r. kaźmierscy parafianie przeżywali w smutku oficjalne pożegnanie z odchodzącym z naszej parafii ks. kanonikiem Zdzisławem Potrawiakiem. Podczas kolejnych niedzielnych mszy św. odczytywany był dekret abpa Stanisława Gądeckiego, na mocy którego z dniem 5 lutego 2008 r. ks. kanonik zwolniony został z funkcji proboszcza parafii, pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu i przeniesiony został w stan spoczynku z przyczyn zdrowotnych. Dekret, abpa odczytany został przez dziekana dekanatu Szamotulskiego ks. Andrzeja Grabańskiego.

Z informacji przekazanych parafianom wynika, że ks. Zdzisław Potrawiak zamieszka u swojej siostry, skąd będzie przyjeżdżał w niedziele, aby pomóc w pracy nowemu proboszczowi. Księdzu kanonikowi wraz z wyrazami szacunku kwiaty wręczyli delegaci Rady Parafialnej, Matek Różańcowych, Chóru im. St. Moniuszki, uczniów i nauczycieli kaźmierskich szkół i ministrantów. Bardzo wiele osób zgromadzonych tego dnia na mszach św. płakało. Organista Bartłomiej Dolata zaśpiewał pożegnalną pieśń do Matki Bożej – „Matko przed twoim obrazem” - którą tak bardzo lubił ks. kanonik. Wyraźnie wzruszony proboszcz rozdawał parafianom pamiątkowe obrazki. Przy okazji trzeba dodać, że zapału do podejmowania się prac, które wymagały wielkiego poświęcenia, zdrowia i nakładu finansowego proboszczowi nigdy nie brakowało. Malowanie kościoła, odnowienie elewacji zewnętrznej, wyremontowany ołtarz, organy kościelne wreszcie piękna iluminacja kościoła i pomnik Jana Pawła II to Jego zasługa. Był z nami przez blisko 13 lat dbając o to, aby cudowny obraz Pani Kaźmierskiej był w jak najpiękniejszym otoczeniu. Tym dbaniem o dobra naszej kultury ks. kanonik zasłużył sobie na wielki szacunek i uznanie. No cóż z wolą abpa Stanisława Gądeckiego, choć trudno to jednak trzeba się pogodzić, nie zapominajmy jednak nigdy o dobrych uczynkach ks. kanonika. Niech Matka Boska Kaźmierska ma księdza kanonika w swojej nieustającej opiece. Zgodnie z dekretem obowiązki proboszcza w parafii pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu z dniem 5 lutego 2008 r. obejmuje dotychczasowy proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi w Wilczynie ks. Krzysztof Musiał przyjmijmy go z godnością. Oficjalne przejęcie obowiązków w naszej parafii przez księdza nominata ma nastąpić w najbliższą niedzielę.

Jerzy Oses