blue flower

Biuro Parafialne

64-530 Kaźmierz ul. Kościelna 4 czynne;
Wt, Czw, Sob, godz. 9.00-11.00; Czw. godz. 16.00-17.30

tel.  Biuro; + 48 61 29 18 296 wikariat; 61 29 17 860 ......nr konta bankowego: 19 9072 0002 0204 6688 2000 0001

Jerzy Oses

Podczas prac remontowych w jednej z Kaźmierskich kamienic przy ulicy Jana Pawła II znaleziono kawałek papieru sprzed ponad 110 lat dokładnie z roku 1896.

Papier znaleźli pracownicy budowlani z firmy „Filar” pana Zenona Augustyna która to firma prowadziła owe prace remontowe. Jak się okazało jest to pokwitowanie odbioru pieniędzy za wykonaną pracę. Pokwitowanie ukryte było w stopniu schodów, co mogłoby wskazywać, że ten, kto był w jego posiadaniu chciał je ukryć lub też pozostawić dla przyszłych pokoleń. Pan Zenon, który od lat jest moim dobrym przyjacielem i zna moje zamiłowanie do wszystkiego, co stare Smile przekazał mi ten kawałek kartki. Dokument jest nieco uszkodzony (narzędzia budowlane nie znają litości). Po zeskanowaniu i powiększeniu można odczytać z niego:

"Wyroznie Słowami Trzysta 30f marki odebrołym z Kasy Kościelnej za przybudowanie Wielkiego Ołtarza i wprawienie Nowego obraza Z mego Matryału na co kwit. Za powysza Sume Kwituje Kaźmierz dnia 18 Listopada 1896 I Kszesinski Stolorz"

 

fotografia przedstawia oryginał (czarne plamy to uszkodzenia)

 

Z dokumentu wynika, że p. Krzesinski był wykonawcą ołtarza, który powstał w naszym kościele po wyburzeniu w roku 1879

murowanego ołtarza, o czym wspomina w swojej książce ks. Wł. Swoboda. W tamtych czasach gdzie brakowało narzędzi

elektrycznych przebudowa kościelnego ołtarza trwała zapewne długie lata.

 

Oto fragment tekstu z ksiązki ks. Wł. Swobody

DZIEJE KOŚCIOŁA W KAŹMIERZU”:

 

"W roku 1828 wymienia się już trzy ołtarze, nie licząc ołtarza św. Anny. Ołtarz wielki był murowany, biało gipsowany, miej­scami wyzłacany, o czterech filarach i dwóch dużych figurach, ozdobnie wykonanych. Późniejsze opisy wspominają o czterech figurach Świętych Pańskich, wielkości dorosłego człowieka, nad którymi znajdowały się cztery mniejsze ozdobne figury. Mensa ołtarza murowana. Na mensie portatil. W środku ołtarza obraz Najśw. Marii Panny zasuwany. Stopnie ołtarzowe drewniane. W roku 1879 ołtarz ten został z nieznanych powodów zburzony, a na jego miejsce postawiono nowy drewniany, stylu gotyckiego, opierający się bocznymi częściami o ściany kościoła. (Gotyk tyrolski). W środku ołtarza nad tabernakulum umieszczono cudowny obraz Najśw. Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ten, malowany na blasze, przybrany srebrną sukienką, znajdował się w starym, zburzonym ołtarzu."

 

Prawdopodobnie więc ołtarz, przy którym pracował stolarz o nazwisku Krzesinski to ten na fotografii poniżej.

Jednak z uwagi na to, że fotografia pochodzi z roku około 1936/37 możliwe że wygląd do tego czasu uległ niewielkim zmianom.

Nie wiadomo też czy suma na pokwitowaniu to cały koszt remontu czy też tylko jego cześć. Jedno jest pewne, w górnej części

dokumentu widać że suma była kilka razy zmieniana (kreślona) więc wygląda na to że ksiądz się jednak targował

 

Oryginał dokumentu postanowiłem przekazać do naszej Publicznej Biblioteki. Kto wie, być może w przyszłości pozwoli on historykom wypełnić pewne luki

w historii naszego kościoła.

J.Oses

Copyright © 2020, Parafia pw. Narodzenia NMP w Kaźmierzu. All Rights Reserved.